Wielu ludzi uskarża się na zaburzenia snu, przez co zwykle rozumie się kłopoty z zasypianiem, sen płytki i przerywany, mało efektywny wypoczynek nocny co powoduje obiektywne objawy porannego zmęczenia. Bezsenność może być spowodowana różnego rodzaju stanami chorobowymi np. infekcjami, stanem przeciążenia jednak podstawowymi przyczynami zaburzeń snu są banalne z pozoru napięcia nerwowe, przedłużające się stany stresu, nierozwiązane problemy życia codziennego, w konsekwencji czego dochodzi do rozwinięcia się chronicznego zespołu przewlekłego zmęczenia z bezsennością.
Martwią Cię Twoje problemy ze snem. Zdecydowałeś się na leczenie bezsenności. W krakowskim gabinecie Psychosoma przeprowadzimy skuteczną terapię zaburzeń snu. Najczęściej wybieraną formą leczenia jest leczenia farmakologogiczne. Jednak jeśli podłoże depresji stanowią zaburzenia psychiczne należy przeprowadzić odpowiednia terapię. Zapraszamy na konsultacje wszystkie osoby, które cierpią na zaburzenia snu uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Nasz gabinet psychiatryczny w Krakowie specjalizuje się w leczeniu bezsenności o różnym podłożu.
Przede wszystkim, pamiętaj, że sen jest niezbędny do życia. Bez niego nie możesz być w dobrej kondycji fizycznej czy psychicznej. Gdy śpisz, Twoje mięśnie oraz niektóre obszary mózgu odpoczywają i gromadzą energię, podczas gdy inne narządy aktywnie pracują. W trakcie snu jest wydzielany na przykład hormon wzrostu. Aby funkcje te odbywały się prawidłowo, potrzebujesz pełnego okresu odpoczynku.
Ponad 30% społeczeństwa ma problemy ze snem. Mogą się one wydawać stosunkowo łagodną dolegliwością, ale z czasem potrafią skutecznie zatruć życie. Dlatego oferujemy leczenie bezsenności w Krakowie, nasi specjaliści pomogą w pozbyciu się wszelkich zaburzeń snu.
O mniej lub bardziej regularnej porze czujesz stopniowo narastające zmęczenie oraz senność. To zjawisko jest regulowane przez rodzaj zegara znajdującego się w Twoim mózgu. Ten sam zegar wewnętrzny mówi Ci, kiedy zbliża się czas posiłku, przyczyniając się do wywołania uczucia głodu. Dostosowuje się on w sposób naturalny do Twojej aktywności i do zmieniającego się układu dnia i nocy, w oparciu o światło. Gdy ten zegar jest rozregulowany, cierpisz na problemy spowodowane przez tzw. „zespół odrzutowca”.
W przybliżeniu jedna trzecia czasu w życiu jest normalnie poświęcona na sen, podczas którego dokonuje się regeneracja fizyczna i psychiczna. Każdy może od czasu do czasu źle spać w nocy, budząc się z uczuciem niedostatecznego odpoczynku i świeżości. Dla większości osób problem ten jednak jest tylko przejściowy, a deficyt snu jest szybko uzupełniany w trakcie następnych nocy.
Bezsenność to subiektywna dolegliwość polegająca na zbyt krótkim lub nie pokrzepiającym śnie. Warunkiem jej rozpoznania jest utrudnione funkcjonowanie w ciągu dnia.
Potocznie bezsenność utożsamiana jest jedynie z kłopotami z zasypianiem. Tymczasem do jej objawów zalicza się także sen przerywany, wczesne budzenie czy złą jakość snu (tzw. sen nieregenerujący).
Najczęstszymi przyczynami zaburzeń snu są problemy psychiczne, pierwotne zaburzenia snu, stosowanie środków uzależniających, zaburzenia rytmu snu i czuwania oraz choroby somatyczne.
Bezsenność dotyka ona około jednej trzeciej osób dorosłych. Choroba występuje częściej u ludzi starszych i u kobiet, może jednak pojawić się w każdym wieku i u osób w każdej kulturze.
Według badań przeprowadzonych w 2000 roku, na bezsenność leczy się około 34% Polaków. Podobnie jak w innych krajach europejskich, wśród osób z bezsennością kobiety stanowią w naszym kraju ponad 60%, a choroba wyraźnie nasila się wraz z wiekiem. Na podstawie badań przeprowadzonych w Polsce można zauważyć zwiększenie odsetka populacji mającej problemy ze snem z około 25% w roku 1996 do około 35% w roku ubiegłym. Polacy chorują równie często jak mieszkańcy Europy Zachodniej, ale ich bezsenność jest bardziej złożona i oceniają ją jako dużo cięższą.Pamiętajmy to przysłowie:
Sen to zdrowie!
Ze względu na rozpowszechnienie, wpływ na stan fizyczny i psychiczny chorych oraz konsekwencje społeczne bezsenność, do niedawna uważana za relatywnie łagodną, jest obecnie uznana za znaczący problem zdrowia publicznego. Zmiana stanowiska w tym zakresie została zaznaczona inauguracją Światowego Projektu „Sen i Zdrowie” wdrożonego w 1996 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia.
Bezsenność wpływa znacząco na pogorszenie stanu zdrowia cierpiących na nią osób. W porównaniu ze śpiącymi prawidłowo chorzy są ponad dwukrotnie bardziej narażeni na zachorowanie na chorobę wieńcową. Osoby z bezsennością częściej skarżą się również na problemy żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, karku i krzyża. Aż 25% – 40% chorych ma zaburzenia lękowe. Także ryzyko rozwoju depresji jest u nich czterokrotnie większe niż u osób bez zaburzeń snu. Częściej pojawiają się u nich również problemy z alkoholem i obniżenie odporności. Następstwem może być także drastyczne obniżenie ogólnej jakości życia.
Skutki bezsenności można rozpatrywać także w kategoriach społecznych. Choroba ma wpływ na częstsze korzystanie z usług służby zdrowia. Chęć leczenie bezsenności wiąże się z dwu-trzykrotnie wyższym wskaźnikiem konsultacji w gabinetach lekarskich i dwukrotnie wyższym wskaźnikiem hospitalizacji. Choroba jest jedną z najważniejszych przyczyn nieobecności w pracy, wpływa także na zmniejszenie wydajności. Dodatkowo przypuszcza się, że ponad 52% wszystkich wypadków przy pracy może mieć związek z zaburzeniami snu. Obliczono także, że ponad 50% wypadków z udziałem pojazdów silnikowych zdarzających się w nocy ma związek z uczuciem senności.
Choroba wiąże się również z negatywnymi następstwami ekonomicznymi. W Stanach Zjednoczonych koszty związane z bezsennością wynoszą ponad 100 mld dolarów rocznie. Na kwotę leczenie bezsenności w krakowskim gabinecie psychiatrycznym składają się bezpośrednie koszty takie jak: leki i wizyty ambulatoryjne oraz koszty pośrednie związane ze zdrowotnymi skutkami bezsenności (np. depresja i nadużywanie alkoholu), pogorszeniem wydajności pracy, wypadkami pojazdów silnikowych, wypadkami przy pracy oraz w domu i miejscach publicznych.
Bezsenność to choroba, którą należy i można skutecznie leczyć w gabinecie lekarskim. Jednak pacjenci rzadko rozmawiają z lekarzami o swoich problemach ze snem. W Stanach Zjednoczonych jedynie 20% cierpiących na tą chorobę zasięga porady lekarskiej, 40% ucieka się do stosowania różnych środków leczniczych lub alkoholu, aby zasnąć, a pozostali nie podejmują żadnych działań. W Europie pacjenci są bardziej skłonni do leczenia bezsenności korzystając z porady lekarskiej, ale proporcjonalnie grupa tych, którzy nie podejmują żadnych działań jest podobna. W Polsce zaledwie jedna trzecia osób leczy bezsenność zgłaszając się do lekarzy ze swoimi problemami ze snem, druga część chorych nie robi zupełnie nic w zakresie poprawy snu, a trzecia – próbuje radzić sobie na własną rękę. Na taki stan rzeczy ma przede wszystkim wpływ nieuświadamianie sobie wagi problemu i obawy przed uzależnieniem od leków nasennych.
Obecnie lekarze dysponują już lekami nasennymi nowej generacji. Środki te są bardziej skuteczne w zwalczaniu różnorodnych objawów bezsenności, wprowadzają mniejszą ilość przerw do naturalnego przebiegu snu, a ich stosowanie wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem powstania uzależnienia w porównaniu z dawniej stosowanymi środkami nasennymi, szczególnie tymi z klasy benzodiazepin.
Idealny środek nasenny powinien powodować szybkie zasypianie, zachowywać prawidłową sekwencję poszczególnych faz snu, zapewniać odpowiedni czas trwania snu o dobrej jakości i nie powodować działań niepożądanych dnia następnego, tak aby pacjent obudził się wypoczęty i uniknął uczucia splątania po podaniu leku. Bezsenność jest zaburzeniem o wielu objawach, zmiennym w swej intensywności. Optymalny środek nasenny powinien mieć szeroki zakres terapeutyczny, aby kontrolować wszystkie objawy, niezależnie od ich nasilenia. Nie powinien on dodatkowo powodować uzależnienia lub wywoływać zaostrzenia objawów czy innych skutków odstawienia leków w momencie przerwania leczenia bezsenności. W Krakowie jak i w innych miejscach można skutecznie leczyć bezsenność. W momencie gdy zauważymy u siebie takie objawy, należy bezwzględnie rozpocząć leczenie bezsenności. Kraków jak i inne silnie zurbanizowane tereny mogą przyczyniać się do nasilania problemów ze snem wśród mieszkańców.